Festival Committee

It takes many hands to put on a festival. With gratitude we acknowledge the work done by the tireless members of our standing committees, this year and every year.

If you are interested in joining us and getting a behind-the-scenes peek at the Festival, please contact .

Chairperson: Gwen Handler
General Manager: Kris Thorne


Support Committees

Catalog: Kris Thorne

Festival Farm Market: Jeff White, Carolann McConaughy

Finance: Kris Thorne, Leslie Bauer, Denise Ziegler

Food Vendor Booths: Rosita Underwood

Grounds: Larry Fisher, Matt Benning, Rick Bontz, Gary & Liz Cavey, Tom Mullinix, Larry Pugh and family, Larry Raskin, Ridgely Thompson, Greg Thorne, Adam Willie

Home Arts Building: Nancy & David Greene

Hospitality: Mary K. & David Fry, Evelyne & Howard Bloomer, Simone & Victor Martinez

Information Tent: Bethe Brekke, Barbara & Jack Graybeal, Denise Geiger, Tom Humpheys, Rowan Huy, Penny Sica, Shellie Smith

Kick-off Celebration: Gloria Mathews, Cynthia Koonce, Katie Lunemann, Lynn Rainsberger

Parking: Matt Benning

Recycling: TBD

Retail Sales: Shelly Auker, Anja Abbott, Rick Bontz, Elizabeth Carter, Cody Chung, Laura Eisenman, Gwen Handler, Dolores Harris, Amber Markel, Rivkah Mentzer, Nancy Norris, Stephanie Norris, Jessica Raskin, Larry Raskin, Judy Seymour, Kris Thorne, Adam Willie

Ribbons & Trophies: Jan Derry

Saturday Dinner/Sunday Breakfast: TBD

Security: Larry Fisher

Tents & Tables: Jan White

Vendor Booths: Jan White, Gwen Handler, Pat Kohler, Lee Langstaff, Angela Muller, Cindy Senseney, Kris Thorne, Marjorie Warden, Denise Ziegler

Volunteer Coordinator: TBD


Educational Seminars & Demonstrations

Family Activities: Kellie Nuss, Helene Davis

Fiber Arts Demonstrations: Nora Miller

Fiber Arts Workshops: Lois Geer, Pamela Jenkins, Jeanne Bohlen, Lisa Check, Sally Eller, Frances Hartley, Pat Henley, Peggy Howell, Janet Lee, Victoria McKay, Nan Reinhardt, Gayle Roehm, Beth Truesdale, Mila Vascones-Gatski & John Gatski, Sara Watkins

Lamb Promotion & Education: Sharron & Don Pilson; Patricia & David Sanville; Karren Sowell

Maryland Make It With Wool: Judy Williamson, Linda Brown, Amanda Clougherty, Jamie Frank, Donna Gill, Breanne Lippy Hitch, Jeanne Lippy

Sheep Breeds Display: Alex & Karren Sowell, Konnor Sowell

Sheep Shearing Demonstrations: Emily Chamelin Hickman, Martin & Ruth Chamelin

Working Sheepdog Demonstrations: Nancy Starkey, A.J. Hesketh-Tutton

Shepherd Seminars & Workshops: Susan Schoenian, Rachel Adra


Shows & Competitions

Club Lamb Jackpot: Robert Dinsmore, Jamie Dinsmore, Kelly Kalf

Creative Shearing Competition: Peter Austin

Fine Arts Competition: Jan Derry, Pauline Hood, Stephanie Norris

Fleece Show & Sale: Jill Arnold, Lee Langstaff, Judy Leece, MarĂ­a BarrerĂ¡-Oro, Kate Bostek, Alicia Clugh, Bonnie Frederick, Laurie Hynson, Pamela Jenkins, Elaine Parry, Beverly Swayze

Junior Sheep & Goat Skillathon: Susan Schoenian, Ashley Travis

Junior Spinning Competition: Patricia &, David Sanville, Rhiannon Huscha, Karyn Spertzel

Lead Line Competition: Karen Fleishell-Fought, John Fought

Maryland Sheep & Wool Ambassador Competition: Amy Miller, Linda Martin

Sheep Photo Competition: Roxanne Dean, Mary Streaker

Sheep Promotion Competition: Jan Derry, Patricia Sanville, Elaine Reedy

Sheep Shows: Mara Mullinix DVM, Amy Miller, Lizzie Miller, Milleanne Mullinix, Meredith Null, Mary Rasche

Sheep-to-Shawl Competition: Chris Gahs, Beverly Betz, Susan Withnell

Skein & Garment Competition: Angela Collison, Terry Collison, Carol Bailey, Joanna Crosby, Bonnie Lease, Fred Lease, Judy Rhoades, Betsy Szkil, Weavers Guild of Greater Baltimore

Youth Conservationist Program: Elaine Ashcraft, Michele Clawson, Alesia Moore


Other

All Breeds Sheep Sale: Mara Mullinix DVM, Banner Sale Management

Authors’ Tent: Skye Anderson, Debra Drake

Shepherds Auction: Joe & Debbie Frey, Dick & Loretta Gunberg, Gretchen Jahnke, Jim Miers, Chris Miller, Kathy Santo Cristo, Charles Turdo

Spin-In: Nancy Norris, Stephanie Norris, Janet Alger, Wendy Carballo, Karen Clough, Rivkah Mentzer, LeeAnne Roberts

Warm up for the Festival with Winterfest 2023!

Two days of virtual spinning, knitting, and felting classes on January 28 and 29.

Registration opens November 19.

Schedule of Events

Search schedule by:

Event Type

Day

Thank you to our wonderful instructors - Maggie Casey. Jillian Moreno, Esther Rodgers, Kira Dulaney, Alasdair Post-Quinn, and Kristen Walsh - for teaching virtually for our second annual Maryland Sheep & Wool Festival Winterfest. Thank you, too, Angela Muller, for your fabulous and informative lecture. And a resounding thank you to all the participants (and class assistants) that made Winterfest a success!See you at the live 50th annual Maryland Sheep & Wool Festival on May 6 & 7. The class listings for that should be posted in the next week or so. Registration will open on February 12. ... See MoreSee Less
View on Facebook
Be sure to visit the Maryland Make it with Wool booth in the Main Exhibition Annex at the Festival this year...I hear that in honor of the 50th annual festival, they are planning a display of 50 outfits from past competitions!We are cheering on Jessica - our Maryland Make it with Wool Junior Champion - as she competes in the National Make It With Wool Contest in Fort Worth, Texas! #marylandmakeitwithwool #nationalmakeitwithwool ... See MoreSee Less
View on Facebook
Our second annual Maryland Sheep & Wool Festival Winterfest, two days of virtual fiber arts seminars, is now just one week away! We still have spaces available in the following felting classes with Kristen Walsh:--Needle Felted Winter Landscape --Needle Felted Fox --Needle Felted Owl Find complete class details and register online at www.lessonface.com/sheepandwool. Our lineup of in-person classes for May will be available around February 1.#MDSW #winterfest2023 #felt #felting #needlefelting #feltersofinstagram ... See MoreSee Less
View on Facebook
https://youtube.com/playlist?list=PLpFtt0J2tmsmUmt3Jzr5t3uz6wg3H4DV_